תזונה לגאוט

מחלה כמו גאוט מתפתחת כאשר אוכלים כמות גדולה של מזונות המכילים בסיסים ומלחים פורין. מצטברים בגוף, הם תורמים להיווצרות גבישים של מלחי אורט על פני המעטפת של המפרקים. זה מה שגורם להתקפי כאב עזים בזמן תנועה.

גאוט ברגל איך לאכול

כמובן שתזונה אופטימלית תפחית את הביטויים הקליניים של גאוט, אך חילוף חומרים מופרע לא יאפשר למחלה להיעלם לחלוטין. כל אותם מזונות שניתן לאכול עם גאוט צריכים להיות התזונה של המטופל, שכן תזונה נכונה היא חצי מהתרופה.

מזונות שכדאי להימנע מהם מהתזונה היומית שלך נגד גאוט

עם גאוט, החולה, קודם כל, יצטרך לוותר על כל סוגי הבשרים המעושנים, כל סוגי הנקניקיות, המלח, הקטניות. אתה לא יכול לאכול מוצרי בשר שומניים, במיוחד בשר של בעלי חיים צעירים, כמו גם דגים.

יש צורך לנטוש לחלוטין מזונות כבדים כגון פטריות או שומן חזיר. עם גאוט, אתה לא צריך לטעום מזון עם תבלינים שונים ותבלינים חמים. במקרה זה, היוצא מן הכלל הוא עלה דפנה וחומץ שולחן. בנוסף, על המטופל לוותר על משקאות אלכוהוליים חזקים, שוקולד, קקאו, תה חזק וקפה. גם גבינות מזנים מלוחים ומתובלים נמצאות ברשימת המוצרים התורמים להתפתחות החמרות המחלה. בנוסף, תאלצו לוותר על מרקי בשר עשירים ומרקחים מבושלים על בשר.

מזונות המותרים בכמויות מוגבלות עבור גאוט

חולים עם גאוט יכולים לדלל את התפריט שלהם עם כמה מוצרים, תוך הגבלה מוחלטת של כמות הצריכה שלהם. מזונות אלה כוללים חלב דל שומן וחמאה. נכון, הם יכולים לשמש רק כתוספים למנה העיקרית, למשל, לדייסה. אפשר גם להשתמש בעופות ובדגים מבושלים בזהירות, עדיף אם זה פורל או סלמון. במתינות, אתה יכול לאכול עגבניות, כרובית רגילה, כל ירקות, צנוניות עסיסיות. מפירות, אתה צריך להיות זהיר מאוד עם שזיפים.

מה אוכלים עם גאוט?

ממה צריך להכיל התפריט של החולה למחלת הגאוט? קודם כל הוא צריך להיות עשיר במרקי ירקות, זה יכול להיות גם עם דגנים, דגים דלי שומן, בשר ארנבות, דגנים ופסטה, מוצרי חלב דלי שומן כמו יוגורט, שמנת חמוצה, גבינות. אוכל ללא פחד יכול להיות בטעם שמיר, לתפוס בלחם שחור ולבן. יש להחליף חלבונים מהחי בצמחים.

מותר לאכול ביצים, אך לא יותר מאחת ביום. ניתן לחדש את התפריט בכל ירק, למעט האסורים. כמו גם תפוחים ירוקים, כל פירות היער מלבד פטל, תפוזים, קלמנטינות. פירות יבשים מאוד שימושיים, למעט צימוקים, כמו גם דבש, אגוזים, זרעים. מממתקים תוכלו ליהנות ממרשמלו, ריבה וריבה. ניתן לבשל מזון הן בחמאה והן בשמן צמחי, אך יש לנטוש לחלוטין שומנים חסינים, כגון בשר חזיר או כבש.

באשר למשקאות, אתה צריך לתת עדיפות לתה ירוק, תה עם חלב או לימון, מיצים, כל מרתח של צמחים שימושיים. בנוסף, ניתן לשתות משקאות פירות, קוואס, לפתנים מפירות שונים ופירות יער. יישום שימושי של מים מינרליים מיוחדים.

ימי פריקה עבור גאוט

יש לזכור כי עם גאוט מומלץ לבצע ימי צום תקופתיים. יחד עם זאת, אתה יכול לאכול רק ירקות מסוג אחד לאורך כל היום, למשל, הגביל את עצמך לתפוחי אדמה או תפוחים ירוקים. אם קשה לאכול רק מוצר אחד במהלך היום, אז אפשר לערבב כמה סוגי ירקות או פירות ולאכול אותם בצורה של סלטים. אתה יכול גם לבחור דיאטה חלבית, קפיר או גבינת קוטג '. במקביל, נפרקים היבטים שונים של תהליך חילוף החומרים, דבר שחשוב מאוד לחולי גאוט.

לימי צום, ניתן להשתמש בדיאטת אורז-תפוח. לשם כך, הרתיחו 75 גרם אורז בחלב וקחו אותו במנות קטנות. בין לבין אפשר לאכול תפוחים גם חיים וגם בצורת קומפוט. אגב, מספרם לא יעלה על 250 גרם. וכאשר מכינים לפתן, עליך לנטוש לחלוטין את הסוכר.

יש לציין כי למרות שמומלץ למטופלים לקיים ימי צום ניגוד, חל איסור על ימים רעבים לחלוטין. זה גם בלתי אפשרי לארגן קורסים של רעב טיפולי, כי עקב הפסקה מוחלטת של צריכת המזון לגוף, חומצת שתן מתווספת בחדות לדם. כתוצאה מכך, מתחיל התקף של גאוט.

תכונות של הרכבת תפריט עבור גאוט

עבור חולים עם גאוט, אתה יכול להמליץ על הגרסה הבאה של התזונה היומית.

ארוחת הבוקר צריכה להיות מורכבת תמיד מסלט ירקות, פודינג גזר-תפוח טעים, ביצה אחת, תה חלש. לארוחת הבוקר השנייה אפשר להכין קומפוט לא ממותק של גרגרי שושנים. ארוחת צהריים צריכה להיות מרק חלב עם פסטה, לביבות תפוחי אדמה פשוטות, ג'לי. לאחר ארוחת הצהריים, אתה יכול לאכול תפוחים טריים. ולארוחת ערב תוכלו ליהנות מעוגות גבינה, לחמניות כרוב ללא בשר, לשתות תה חלש. לפני השינה, שתו מרתח שהוכן באמצעות סובין חיטה.

יש להדגיש כי לתזונה עבור גאוט יש מבנה מוזר. זה צריך להיות נשלט על ידי מזון נוזלי חצי נוזלי בצורה של מרקי ירקות, מים מינרלים, כל לפתן ומשקאות פירות, מיצים סחוטים טריים וג'לי, פירות וירקות. באופן כללי, אתה צריך לשתות 2-3 ליטר נוזלים ביום. ובימי צום, אתה יכול לאכול עד 2 ק"ג מכל ירק.

בעת הרכבת תפריט לחולה עם גאוט, חשוב לקחת בחשבון נוכחות של מחלות כרוניות אחרות. אז, למשל, אם לחולה יש כולסטרול גבוה, אז אסור לו לאכול את החלמון בכלל, ואם הוא סובל מסוכרת, אז יש לקחת קמח ומוצרי מאפה בכמות מוגבלת, ולהוציא לחלוטין סוכר וממתקים.

לעתים קרובות גאוט מתרחשת בשילוב עם השמנת יתר. במקרים כאלה, נקבעת דיאטה מיוחדת, המכונה על ידי אנשי מקצוע רפואיים דיאטה מס' 8. זה מבטל צריכת בשר ודגים במידה רבה יותר ומרמז על ימי צום תכופים, עד ארבע פעמים בשבוע. ובכלל, לחולי גאוט מומלץ לרדת במשקל, כי בגלל המשקל הגדול עולה הסיכון להתקפים תכופים. אבל יחד עם זאת, ירידה במשקל לא צריכה להיות חדה מדי, היא צריכה להתרחש בצורה חלקה ובלתי מורגשת.

וכמובן, עם גאוט, אתה צריך לזכור שהצלחת הטיפול תלויה במורכבותו. לכן, אין להגביל לדיאטה אחת, גם אם היא נבחרת בצורה נכונה, תוך התחשבות בכל מאפייני הגוף. ניתן להמליץ על שימוש בהליכי פיזיותרפיה שונים, ואפשר גם לעשות תרגילי פיזיותרפיה שחשובים מאוד לחיזוק הגוף. נכון, לפני זה יש צורך לדון על כך עם רופא.

אבל ההליכים אסורים אם למטופל יש תקופה של החמרה של המחלה. ברגעים כאלה מומלצת מנוחה פיזית, שימוש באמבטיות מחממות חמימות וקומפרסים, חום. הליכה ברחוב משפיעה לטובה על הגוף, כולל לפני האכילה, או מיד לאחר האכילה.

וללא ספק, תמיד כדאי לזכור שניתן לשלוט בגאוט אם תתחילו לשים לב לבריאות שלכם בזמן. התייעצות עם רופא בזמן, טיפול רפואי ופיזיותרפי מודרני, תזונה נכונה - ותשכחו ממחלתכם לשנים רבות, תוכלו לנהל חיים מלאים, נורמליים לחלוטין.